Zvažujete kúpu vozidla s alternatívnym pohonom?
Prestaňte sa obávať, začnite jazdiť!
Celosvetovým trendom v automobilovom priemysle je elektrifikácia vozidiel, okolo ktorej je mnoho otáznikov. Predaj takýchto vozidiel je už takmer na úrovni predaja vozidiel s bežným spaľovacím motorom, avšak väčšina z nás nemá ani len predstavu, ako vyzerá obvyklý deň s elektrifikovaným vozidlom a čo všetko je súčasťou jeho užívania.
Ak zvažujete kúpu elektrického alebo plug-in hybridného vozidla, tu je zopár faktov, na ktoré sme sa zamerali s cieľom priblížiť vám svet elektrifikovaných vozidiel.
Pre koho je automobil vhodnou voľbou?
Elektromobil je vhodnou voľbou predovšetkým pre tých vodičov, ktorí sa pohybujú v mestskom a prímestskom okruhu, rovnako ako aj pre tých, ktorí dávajú prednosť cestnej doprave pri absolvovaní svojej dovolenky.
Elektromobil do rodiny?
Dnes je už bežné, že rodina využíva viac ako len jedno vozidlo. Predstavme si, že jedným z nich je aj staršie dieselové auto využívané na „bežnú potrebu“. Denne na ňom vozíte deti do a zo školy možno 5 km od vášho bydliska, do práce cestujete ďalších 5 km. Na dlhšiu trasu si s ním už netrúfnete, ale na svôj účel krátkych trás postačuje. Tak prečo investovať do nového auta, keď to staré ešte slúži?
Pozrieme sa na náklady a investície do starostlivosti o staršieho vozidlo, ktoré treba zvážiť:
- nadmerné opotrebovanie motorových súčiastok počas krátkych trás
- neplánované servisné úkony nad rámec štandardného servisovania
- spotreba okolo 10 l
- slabé zimné štarty
- oneskorenie kúrenia v zimnom období
Slúži naozaj vozidlo vám alebo už slúžite vy jemu?
Ak mu slúžite vy, v tom prípade je výmena starého spaľovacieho motora za plne elektrickú alebo plug-in hybridnú verziu vozidla ekonomicky a ekologicky vhodná a správne načasovaná. Elektrifikované vozidlá sú na krátke trasy ako stvorené, spĺňajú význam dojazdu, ktorý udáva samotný výrobca.
Nabíjanie vozidla v súčasnej dobe už nie je žiadnym veľkým problémom. Nabíjať môžete vo vlastnom dome či garáži, pred obchodným centrom alebo vo viacerých autorizovaných servisných centrách. Počas jedného dňa tak viete vybaviť pracovné stretnutie, obed, nakúpiť a zároveň dostatočne nabiť svoje vozidlo. Viac o nabíjaní vozidla si povieme v ďalšej časti tohto blogu.
Elektromobil vo firme?
Elektrifikované vozidlá sú využívané na administratívu, pracovné stretnutia, zabezpečenie marketingu a pod. Mnohé pracovné pozície využívajú elektromobily na mestský alebo prímestský okruh, keď sa po vybavení potrebných záležitostí vracajú späť do firmy, kde si elektromobil nabijú. Ak chcete výrazne ušetriť na prevádzkových nákladoch firemných vozidiel určených na krátke trasy, najmä ak disponujú bežnými spaľovacími motormi, elektrifikované vozidlo je pre vás vhodným kandidátom.
Kde nabíjam?
Už pri kúpe automobilu musí byť zákazník oboznámený s typom akumulátora, ktorý je pri nabíjaní rozhodujúci. Existuje viacero možností nabíjania, záleží od vašich možností a potrieb.
Ak celý deň jazdíte na elektromobile a po príchode domov pozorujete, že váš akumulátor je nabitý len na 30% a vy viete, že ešte potrebujete niekam ísť, tak si ho jednoducho napojíte na tzv. rýchlonabíjanie. Kým si dáte doma kávu, váš elektromobil sa nabije a vy môžete pokojne vyraziť. Súčasťou vozidla je štandardný nabíjací kábel (pripomína klasický predlžovací kábel s vlastnou skrinkou), ktorý jednoducho napojíte do auta a do zásuvky s 230 V. Na prístrojovej doske vám zasignalizuje stav vášho nabíjania. Rozšírená možnosť pri domácom nabíjaní elektromobilu je – tzv. „Wallbox“ (nástenná nabíjačka), ktorý umožňuje rýchlonabíjanie podobné ako pred obchodným domom. Mimochodom, samotný Wallbox dostanete ako darček pri zakúpení elektrifikovaného vozidla u každého predajcu KIA v SR.
Potrebujete nabíjať počas cesty? V elektrifikovanom vozidle je navigácia, ktorej súčasťou je aj funkcia nájdenia najbližšej nabíjacej stanice. I keď infraštruktúra na Slovensku a v Európe celkovo nie je až tak vybudovaná, nabíjaciu stanicu nájdete. Otázkou už len ostáva: Ako je ďaleko?
Pri nízkom dojazde vždy čelíte týmto faktorom:
- Ako ďaleko je najbližšia nabíjacia stanica?
- Je obsadená?
Ak by ste blúdili a všetky okolité nabíjacie stanice by boli obsadené, vždy si viete nájsť najbližší autorizovaný servis, kde si môžete vozidlo na požiadanie nabiť. Dnes by už mali byť takmer všetky autorizované servisy vybavené exteriérovými - stacionárnymi, prípadne mobilnými nabíjacími stanicami.
Súčasťou palubného počítača elektromobilu je aj možnosť nastavenia šetriaceho režimu, ktorý potlačí určité funkcie elektromobilu a pomôže vám dostať sa k najbližšej nabíjacej stanici.
Nabíjanie doma?
Správny predajca vozidiel preverí potreby kupujúceho a zistí, do akej miery je kupujúci oboznámený so svojou elektroinštaláciou a či to jeho prípojka zvládne. Je pravda, že mnoho ľudí to skrátka nevie a nie je na tom nič zlé – nie každý je predsa elektroinštalatér.
Presne z tohto dôvodu máme na Slovensku viacero spoločností, ktoré vám dokážu pomôcť formou bezplatnej obhliadky elektroinštalácie (prípojky), na ktorú sa bude auto napájať na nabíjanie. Pri nevyhovujúcej prívodnej elektroinštalácii do nehnuteľnosti môže počas nabíjania vozidla dôjsť ku vyradzovaniu prúdového chrániča, prípadne hlavného ističa.
Presne z tohto dôvodu máme na Slovensku viacero spoločností, ktoré vám dokážu pomôcť formou bezplatnej obhliadky elektroinštalácie (prípojky), na ktorú sa bude auto napájať na nabíjanie. Pokiaľ nie je vyhovujúca, navrhne vám odborník projekt technického riešenia spolu s cenovou ponukou na samotnú inštaláciu.
S UVO Connect – vždy informovaný
Stav svojej batérie si v prípade elektrického vozidla môžete dokonca zistiť aj prostredníctvom aplikácie UVO Connect. Do aplikácie si zaregistrujete svoje VIN číslo karosérie, na základe ktorého sa aplikácia spáruje s vašim vozidlom. Je to veľmi nápomocné v prípade, že ste sa zdržali na stretnutí alebo nákupe a nepamätáte si už stav vašej batérie po vystúpení z vozidla.
Aplikácia UVO Connect vás informuje napríklad o tom, kde máte auto zaparkované či aký je režim vášho akumulátora (na koľko percent je nabitý). Stáva sa vám, že ste zabudli, či ste zamkli auto? Nevadí, UVO Connect vás na to dokonca upozorní alarmom a umožní vám zamknúť auto na diaľku. V letnom aj zimnom období si viete cez túto aplikáciu temperovať interiérovú teplotu.
Elektromobil a zima?
Pri elektromobile neštartujeme žiadny agregát, je to ako keď si nabijeme mobilný telefón a tlačidlom si ho zapneme. „Mám elektromobil, ktorý má energetický pohon - dám mu pokyn, aby naštartoval a on naštartuje.“ Dôležité je, na koľko percent je nabitý akumulátor. Každý výrobca udáva určitý dojazd, je však potrebné uvedomiť si jednu vec – každý elektromobil má v zime menší dojazd. Vždy je rozhodujúce, či je elektromobil pri štarte zaparkovaný v priestore, kde je +30°C alebo -15°C. Je to podobné ako pri mobilnom telefóne. V lete nie je dôvod, aby sa vám mobil vybíjal. Naopak, skôr vás upozorní, že sa prehrieva. V zime sa vám zase v exteriéri, v ktorom sú mínusové teploty, vybije rýchlejšie. Tento istý princíp platí aj pri elektromobile. Štart je však garantovaný. Ide o to, že je potrebné rátať s menším dojazdom skrz námahu akumulátora, ktorý potrebuje distribuovať viac energie napríklad do kúrenia, do elektromotora na stierače a pod. Vďaka tepelnému čerpadlu je vykurovanie vozidla rýchlejšie a zároveň ide ohrevný cyklus aj cez elektromotor, prevodovku a pomáha i ďalším komponentom, ktoré sú súčasťou vozidla.
Jazda mestom = tichá jazda?
V bežnom vozidle so spaľovacím motorom je počas jazdy štandardne počuť sprievodné zvuky pneumatík, samotného spaľovacieho motora a zmeny v jeho otáčkach. Podobne je to aj pri elektromobile – vašu jazdu sprevádza zvuk pneumatík a zvuk elektromobilu, ktorý sa líši od zvuku spaľovacieho motora. Elektromobil hučí kontinuálne – jednotným zvukom.
Elektrické vozidlo je pomerne náročné počuť pre okolitých chodcov. Z bezpečnostného hľadiska má preto každé takéto vozidlo funkciu reproduktora, ktorý je zvyčajne namontovaný v exteriérovej časti vozidla. Reproduktor vydáva zvláštny zvuk na vysokej tónine (akési zvučanie), ktoré slúži na výstrahu okoloidúcim chodcom.
Brzdenie a rekuperácia?
Jednou z výhod elektromobilu je ich porovnateľná akcelerácia so športovými typmi vozidiel. A ako je to z brzdením a rekuperáciou? Už pri uvoľnení plynového pedálu dokáže auto rekuperovať, čiže zabezpečuje spätné nabíjanie, resp. čiastočné nabíjanie. Ak v mestskej premávke viac uprednostňujete uvoľnenie plynového pedálu pred brzdením, tak si na jednej strane šetríte brzdový systém a zároveň si predlžujete dojazd vozidla. Takýto spôsob jazdenia vám podstatne predlžuje životnosť samotných bŕzd a znižuje náklady na servisné práce.
Nákladný servis?
Servisná prehliadka elektromobilu je ďalším faktorom, ktorý robí kúpu elektromobilu zaujímavou. Zatiaľ čo pri servisnej prehliadke bežného benzínového spaľovacieho motora je potrebné riešiť napríklad výmenu motorového oleja, olejového filtra, sviečok, rozvodovej reťaze, ..., to všetko pri elektromobile „vypadáva“, inak povedané, pri servisnej prehliadke elektromobilu je to z materiálneho a teda aj z finančného hľadiska menej náročné. Aj tieto dôležité ukazovatele sú nápomocné pri rozhodovaní o kúpe elektrifikovaného vozidla.
Na záver malé zhrnutie výhod a nevýhod elektrifikovaných vozidiel:
- bezplatná obhliadka elektroinštalácie
- nižšie náklady na servis vozidla
- lacnejšie jazdenie(kWh je lacnejšia ako 1l benzínu či nafty)
- aplikácia UVO Connect
- akcelerácia ako v športovom aute
- rekuperácia vozidla
- tepelné čerpadlo
- automatická notifikácia pri nízkom dojazde
- funkcia vyhľadania najbližšej nabíjacej stanice
- určité obmedzenia pri nabíjaní vozidla
- vyššia vstupná investícia (cena vozidla a prípadné úpravy domácej elektroinštalácie)
Alternatívne pohony vo vozidlách začínajú v dnešnej dobe dávať čoraz väčší zmysel a význam. Pokiaľ vás v riadkoch vyššie niečo oslovilo, možno i presvedčilo k vyskúšaniu elektrifikovaného vozidla, navštívte jednu z našich pobočiek a pomôžeme vám vybrať ten správny model.
Elektrická KIA?
Zaujíma vás viac?