Klimatizácia v aute je skvelým pomocníkom počas horúcich letných dní, ale jej správne a efektívne používanie je kľúčové pre pohodlie, bezpečnosť a udržanie dobrého stavu vozidla. Sadnúť si do chladného auta, keď vonku páli slnko, je na nezaplatenie.
Aby ste si užili príjemnú a bezpečnú jazdu, je dôležité vedieť, ako správne používať klimatizáciu. Tieto tipy vám pomôžu udržať interiér chladný a predĺžia životnosť klimatizácie.
Poďme na to!
Skôr než zapnete samotnú klimatizáciu aspoň na chvíľu vyvetrajte. Otvorte dvere a okná, aby sa horúci vzduch dostal von. Takto znížite počiatočnú teplotu v interiéri a klimatizácia nebude musieť pracovať tak intenzívne, čo zvyšuje jej efektivitu a zároveň šetrí energiu.
Ak je interiér príliš horúci, nezačínajte s klimatizáciou na najnižšej teplote. Použite vyššiu teplotu resp. stredný výkon a postupne ju znižujte, aby ste predišli šoku z náhlej zmeny teploty a zabezpečili komfort počas celej jazdy.
Odporúčaná teplota sa pohybuje okolo 22-25°C. Príliš nízka teplota môže spôsobiť zdravotné komplikácie ako nachladnutie, bolesti hlavy alebo teplotný šok pri vystúpení z vozidla.
Nasmerujte vetráky tak, aby vzduch cirkuloval rovnomerne po celom interiéri. Smerujte ich mierne nahor, aby ste predišli prúdeniu vzduchu priamo na vás. Schladenie môže byť v horúčavách príjemné, ale vaše zdravie sa vám nepoďakuje.
Ak je interiér dostatočne ochladený, využite recirkuláciu. Klimatizácia nemusí neustále ochladzovať horúci vzduch zvonku a bude tak efektívnejšia. Nepoužívajte však tento režim nepretržite a nezabudnite do vozidla pustiť aj čerstvý vzduch.
Ak je vonkajšia teplota prijateľná, môžete použiť aj prirodzené vetranie, znížite záťaž systému a ušetríte aj nejaké to palivo. Klimatizácia ovzdušie v interiéri príjemne ochladí, ale zároveň ho vysušuje, čo môže spôsobovať najmú pri dlhšej ceste nepríjemnosti ako napr. podráždené oči, dehydratáciu.
Ak je to možné, parkujte v tieni alebo používajte slnečné clony na čelnom skle a oknách. Minimalizujete tak ohrev interiéru a uľahčíte si jeho následné chladenie.
Aby mohla klimatizácia správne a efektívne fungovať, vyžaduje si pravidelnú kontrolu a údržbu. Nečistoty, prach a znečistené filtre môžu znižovať účinnosť a spôsobovať nepríjemný zápach vo vozidle.
Filtre by mali byť vymieňané aspoň raz ročne resp. podľa odporúčania výrobcu. Netesnosti systému môžu spôsobiť únik chladiva, čo má za následok nedostatočné chladenie vzduchu a prehriatie systému.
Aj počas zimného obdobia má klimatizácia svoj význam. O tom prečo je dôležité používať ju aj v zime si viac povieme v článku na jeseň.
NÁŠ TIP: Okrem dezinfekcie vozidla ozónom, odporúčame recykláciu klimatizácie a to aspoň raz za dva roky, najlepšie pred sezónou. Ak sa vám zdá, že klimatizácia stráca na výkone, slabšie chladí alebo počujete neobvyklé zvuky, nečakajte a objednajte sa na kontrolu v servise. Včasnou diagnostikou sa dokáže predísť vážnejším poruchám a nákladnejším opravám.
Mohlo by vás zaujímať:
Zimné obdobie prináša vodičom mnoho výziev a nepríjemností. S výtlkmi na ceste sa najčastejšie stretávame…
Napriek tomu, že nemáme kontrolu nad samotnými cenami benzínu a nafty, existuje niekoľko…