fbpx

Trápia vás pachy v aute?

Vstupujete do vášho vozidla a zrazu vás zasiahne nepríjemný zápach? Možno to je zapáchajúce jedlo, vlhký koberček alebo iné faktory, ktoré prispievajú k nepríjemnej vôni. Nepríjemné pachy v interiéri vozidla často súvisia s prítomnosťou baktérií, plesní a vírusov, ktoré sa vo vzduchu šíria a ovplyvňujú celkovú kvalitu vzduchu.

V aute trávime čím ďalej viac času a nie všetci pasažieri sú vítaní, hlavne pokiaľ ide o tých neviditeľných spoločníkov, ako sú: baktérie, plesne a vírusy. Pre alergikov môžu byť tieto nečistoty ešte problematickejšie, pretože môžu vyvolávať alergické reakcie a existujúce alergie zhoršovať.

DEZINFIKUJTE SVOJE VOZIDLO NAOZAJ ÚČINNE

Vysoko účinným a bezpečným spôsobom ako sa ich zbaviť je dezinfekcia ozónom. Pozrime sa spoločne na to, ako vznikajú vo vozidle baktérie a zápach, čo je to ozón a prečo je účinný.

V klimatizovaných vozidlách sa často skrýva problém nadmernej vlhkosti v interiéri, ktorý vzniká na výparníku klimatizácie. Práve výparník klimatizácie, cez ktorý prechádza vzduch do auta, sa stáva útočiskom pre rôzne baktérie a plesne. Aj keď je výparník chránený peľovým filtrom, tento filter zachytáva skôr mechanické nečistoty a nedokáže zadržať mikroskopické organizmy.

Následkom je šírenie týchto nežiaducich pachov a mikroorganizmov po celom interiéri vozidla, či už používate klimatizáciu alebo len ventilátor.

Klimatizácia

K vlhkosti prispievajú aj koberčeky, kde sa nachádza voda či sneh, ktoré prinášame do auta našou obuvou. Ak k tomu pridáte aj prítomnosť domácich miláčikov, ako sú psy alebo mačky, riziko prenosu baktérií a alergénov ešte stúpa.

Väčšina z nás začína riešiť tento problém až vtedy, keď je už vo vozidle cítiť nepríjemný zápach alebo sa objavia zdravotné problémy po spustení klimatizácie. Dôležitá je však prevencia.

Ozón je bezfarebný vo vyššej koncentrácii modrastý plyn. Je tvorený troma atómami kyslíku ( O₃ ). Vzhľadom k veľkej energii je molekula ozónu veľmi nestabilná a po krátkej dobe sa samovoľne rozpadá na kyslík ( O₂ ). Pri teplote 20 ̊C a tlaku 101,3 kPa je polčas rozpadu 45 min. Pri teplote 30 °C a rovnakom tlaku nastáva polčas rozpadu 20 min.

Ozón má typickú sviežu vôňu aj pri nízkej koncentrácii. V bežnom živote vôňu ozónu môžeme cítiť po búrke, kde vzniká počas atmosférických výbojov (bleskov) alebo blízko kopírovacích strojov.

Je to plyn, ktorý je súčasťou ochrannej vrstvy obalu zeme. Je mnohokrát účinnejší ako chlór. Jeho najdôležitejšou výhodou je jeho neškodnosť. Neexistuje žiaden vírus, baktéria, pleseň či huba, ktorá by mu odolala.

  • Baktérie sú jednobunkové organizmy s jednoduchou štruktúrou. Ozón narušuje metabolizmus buniek tak, že dochádza k prasknutiu bunkovej membrány a tým k zničeniu baktérie. Tým, že bunku ozón zničí dochádza i k odstráneniu zápachu, ktorý niektoré baktérie spôsobujú.
  • Vírusy sú na rozdiel od baktérií nebunečné parazitické organizmy. Našťastie ozón si aj v tomto prípade bez použitia akejkoľvek chémie s nimi spoľahlivo poradí.
  • Plesne majú veľmi negatívny vplyv na zdravie človeka. Sú príčinou vzniku celého radu alergických a mykotických ochorení. Ozón spoľahlivo zničí spóry plesní a tým zamedzuje ich ďalšiemu šíreniu.
  • Alergie na plesne sú časté hlavne u malých detí. U detí sa dosť často vyskytuje alergia na plesne. Do ovzdušia vylučujú organické látky, ktoré môžeme vnímať ako tzv. plesňový zápach. Tieto látky môžu poškodzovať sliznice dýchacích ciest, dráždiť oči, nos a krk, tiež môžu spôsobovať bolesti hlavy a podráždenie pokožky.

Ozón, s trojatómovou molekulou kyslíka, má schopnosť rozkladať mikroorganizmy oxidáciou, čím sa stáva účinným prostriedkom na dezinfekciu vody, vzduchu a povrchov. Áno, ozón je bezpečný, pokiaľ sa používa správne. Je to silný dezinfekčný prostriedok, ktorý sa často využíva na sterilizáciu v zdravotníctve a ďalších odvetviach. Po rozpade sa ozón jednoducho mení na čistý kyslík, takže po vo vozidle nezostáva žiadna chémia ani zápach, ktorý by ste museli vdychovať.

odstránenie zápachu a dezinfekcia
odstránenie zápachu po domácich zvieratách
odstránenie zápachu po požiari alebo zatopení
odstránenie zápachu po cigaretovom dyme
odstránenie zápachu z potu
odstránenie zápachu z náterov a chemických prípravkov

zničenie vírusov, baktérií, plesní a húb
likvidácia hmyzu, roztočov a parazitov (blchy, vši…)
efektívna likvidácia alergénov

Komplet systém vetrania a klimatizácie
Celý interiér vozidla (osobné, dodávkové, karavan)

  1. Po pristavení vozidla do servisu umiestnime do vozidla generátor O3.Vozidlo naštartujeme a necháme spustený motor, zapneme vnútornú ventiláciu, zatvoríme okná a dvere. Začína sa proces čistenia a dezinfekcie.
  2. Generátor produkuje ozónový plyn, ktorý sa rovnomerne rozptýli po celom interiéri vozidla. Ozón potom účinne penetruje do rôznych častí vozidla, vrátane sedadiel, kobercov, vzduchových ventilátorov a ďalších ťažko dostupných miest, kde sa baktérie a vírusy môžu ukrývať. Po určitej dobe sa ozón prirodzene rozloží na kyslík (O2) bez nebezpečných chemických zvyškov.
  3. Po uplynutí času dezinfekcie sa interiér vozidla vyvetrá a auto je čisté a pripravené na ďalšie používanie. Nie je potrebné žiadne sušenie interiéru.

Pre najúčinnejší efekt dezinfekcie odporúčame pred jej spustením vymeniť peľový filter.

NÁŠ TIP: Spojte pravidelnú prehliadku vozidla s dezinfekciou interiéru. Pri prehliadke sa vymení peľový filter, spustí sa dezinfekcia ozónom, vy za výmenu filtra zaplatíte len 1x a môžete si užívať bezpečnú a čistú jazdu.

Servisná akcia - dezinfekcia vozidla ozónom

Mohlo by vás zaujímať: