fbpx

Kedy je čas už prezuť na letné? Na čo si dať pozor!

Kedy prezuť na letné pneumatiky?

S príchodom jari a stúpajúcich teplôt prichádza na radu aj otázka kedy prezuť na letné pneumatiky. Mnohých vodičov láka obuť na vozidlo letné pneumatiky pri prvých teplejších dňoch. Opakom sú šoféri, ktorí jazdia na zimných gumách celý rok. Kedy je však ten správny čas prezuť a čo je potrebné zvážiť?  Prečo je výmena zimných pneumatík za letné dôležitá a ako súvisí s geometriou vozidla?

Zimné vs. Letné pneumatiky

Letné pneumatiky sú špeciálne navrhnuté pre teplejšie počasie. Majú tvrdšiu zmes, ktorá pri plusových teplotách mäkne a má lepšiu priľnavosť. Dezén je navrhnutý tak, aby sa voda z pneumatiky odvádzala a minimalizovala sa možnosť aquaplaningu.

Zimné pneumatiky, naopak, pre svoju mäkšiu zmes sú ideálne do chladného a mrazivého počasia. Sú mäkšie, vďaka čomu aj v mínusových teplotách dokážu priľnúť. Dezén je prispôsobený na jazdu v snehu.

Ich skvelé vlastnosti sa však vyššími teplotami strácajú, rýchlejšie sa opotrebujú a výrazne sa predlžuje brzdná dráha vozidla. Zimné pneumatiky majú vyšší valivý odpor, čo znamená zvýšenú spotrebu paliva. Teplo im nesvedčí, zvyšuje sa hlučnosť a zhoršuje sa priľnavosť, rovnako ako schopnosť odvádzať vodu.

Kedy je správny čas na prezutie?

V zákone nájdeme podmienky pre povinnosť používania zimných pneumatík,  dátum pre prezutie na letnú sadu by sme hľadali márne. Presný dátum neexistuje, odporúča sa sledovať teploty a prezúvať, keď priemerná teplota stabilne prekračuje 7 °C. V praxi to na našom území väčšinou vychádza na polovicu apríla. Tak ako pri zimných pneumatikách, aj tu treba brať ohľad na lokality, v ktorých jazdíme. Pravdepodobnosť, že sa v apríly ešte objavia mrazy alebo snehových zrážky, je vyššia skôr napr. na Orave ako v Štúrove.

Teplota sa cez deň pohybuje okolo magickej 7, ale vy jazdíte do práce ráno, kedy sa to ešte drží pri 3°C? Radšej ešte počkajte, pri príliš skorom prezutí váš ešte môžu prekvapiť ranné mrazy, prípadne môže prísť aj nečakaný sneh.

sledovanie počasia

Chystáte sa k susedom?

Ak cestujete do zahraničia, pred skorším prezutím si preverte legislatívnu úpravu daného štátu. Na Slovensku pre osobné motorové vozidlá platí povinnosť používať zimné pneumatiky v čase od 15. novembra – 31.marca v závislosti od počasia, teda ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

 V susednej Českej republike je povinnosť zimného obutia takisto závislosti od počasia v období od 1.11 – 31.3. Výnimku tvoria úseky, ktoré sú označené značkou „Zimná výbava“ /modrá značka s autom. Môžete sa s ňou stretnúť v horských úsekoch ako napríklad Krkonoše, kde je zimné obutie alebo nasadenie reťazí povinné, bez ohľadu na počasie.

Rakúska právna úprava je obdobná, keďže ide o hornatú krajinu obdobie je stanovené od 1.11. – 15.4.. Rovnako sa môžete stretnúť s povinnosťou na istých úsekoch použiť reťaze.

Maďarko nemá v zákone zakotvenú povinnosť zimných pneumatík. ALE v zimných mesiacoch je súčasťou povinnej výbavy mať snehové reťaze!

Paradoxne náš najsevernejší sused, Poľsko,  povinnosť pre zimné pneumatiky ani reťaze vo výbave nerieši. Určite vám však prezutie v zimnou období odporúčame pre vlastnú bezpečnosť.

Na čo si dať pozor?

Zhodnotili ste, že počasie je stabilné, nehrozia vám mrazy? Je teda čas pozrieť sa na stav vašich pneumatík. Väčší dôraz sa zvykne prikladať stavu zimných gúm, ale tie letné sú rovnako dôležité. Čomu treba venovať pozornosť?

Dezén, čiže vzorka, ktorá je vyrytá do povrchu pneumatiky pozostáva z rôznych blokov, lamel, rýh a drážok v určite hrúbke (sile), ktoré spolu vytvárajú základné vlastnosti pre priľnavosť, ovládateľnosť, schopnosť odvádzať vodu a podobne. Rôzny výrobca = rôzne jazdné vlastnosti.

Meranie hĺbky dezénu

Minimálna hĺbka dezénu pre pneumatiky je stanovená zákonom na 1,6 mm, ale odporúča sa výmena pneumatík skôr. Hĺbku dezénu je možné jednoducho zmerať pomocou merača hĺbky dezénu, ktorý si môžete kúpiť aj sami.

Ak nemáte pneumatiky zodraté, skontrolujte aj ich vek. Gumová zmes, z ktorej je pneumatika vyrobená, sa s časom môže zhoršovať, čo znižuje priľnavosť, najmä na mokrých povrchoch. Priemerná životnosť pneumatiky je približne šesť rokov.

Vek pneumatiky je možné zistiť pomocou čísla DOT, ktoré sa nachádza na bočnej strane pneumatiky. Celé označenie sa skladá z písmen a čísel, pričom posledné 4 označujú týždeň a rok výroby.

Ak meníte opotrebovanú pneumatiku, nikdy nemeňte len jednu. Odporúča sa meniť pár (predné, zadné) alebo všetky štyri (hlavne pri pohone všetkých kolies), aby bola zachovaná stabilita vozidla a rovnomerné opotrebenie na pneumatík na náprave.
Za zváženie stojí aj investícia do druhej sady diskov a vytvorenie si tak zimných a letných kompletov. Prezúvanie kompletov je menej náročné, rýchlejšie, lacnejšie, predlžuje sa životnosť pneumatiky a znižuje sa riziko poškodenia disku.

Prečo zveriť prezúvanie do rúk servisu?

Pred obutím vozidla skontrolujú stav pneumatík, zistia poškodenie a upozornia vás na prípadnú výmenu. Skontrolujú vyváženie kolies, pneumatiky nahustia na požadované hodnoty, ak je to potrebné spárujú snímače tlaku. Vďaka skúsenostiam vedia predchádzať možným problémom.

Prečo nezabudnúť na kontrolu geometrie vozidla?

Geometriou sa zabezpečí stabilita automobilu, pretože sa nastaví presný sklon všetkých kolies vozidla, čo umožní vyhnúť sa opotrebovaniu pneumatík, zvýšenej spotrebe a zlepší sa komfort a bezpečnosť jazdy. Skontrolovať geometriu odporúčame minimálne jedenkrát ročne a ideálny čas je na to práve pri prezúvaní zo zimných pneumatík na letné. Automobil počas obdobia zimy odolával nástrahám ako sú jamy a výtlky, v dôsledku čoho sa mohla geometria narušiť.

SERVIS

Potrebujete sa objednať  alebo poradiť so servisom?
Využiť môžete aj náš jednoduchý formulár

Servisná akcia - kontrola geometrie vozidla

Mohlo by vás zaujímať: