fbpx

Prečo a kedy prezúvať na letné pneumatiky?

Prezúvanie na zimné pneumatiky má zákonom stanovené podmienky, no na výmenu letných pneumatík žiadna zákonná povinnosť neexistuje.

Na čo si treba dávať pozor a ako s tým súvisí geometria?

Blog čas prezuť na letné

Letné pneumatiky majú rovnako ako zimné svoj význam a ich obutie sa oplatí nielen z bezpečnostných, ale aj z finančných dôvodov. Existuje však veľa vodičov, ktorí prezúvaniu nevenujú pozornosť a jazdia na zimných pneumatikách celoročne.

Prečo prezúvať na letné pneumatiky?

Brzdná dráha zimných pneumatík na snehu a ľade je oveľa kratšia ako pri letných a vďaka ich vlastnostiam sa riziko šmyku a nehôd na cestách znižuje. Zimné pneumatiky sú ale špeciálne navrhnuté pre chladné zimné počasie a s rastúcou teplotou strácajú svoje pozitívne vlastnosti, čím sa znižuje bezpečnosť, zvyšuje spotreba a zhoršuje sa aj komfort jazdy.

Nová Kia Sorento

Pri vyšších teplotách sa brzdná dráha zimných pneumatík predlžuje až o 20%. Dôvodom je, že zmes používaná na výrobu zimných pneumatík nie je určená do vysokých teplôt. Zimné pneumatiky majú v lete tiež nižšiu priľnavosť a kvôli výraznému dezénu sú podstatne hlučnejšie. Okrem bezpečnosti je podstatný aj ekonomický faktor. Zimné pneumatiky majú mäkšiu zmes a vyšší valivý odpor, čím sa zvyšuje spotreba paliva, pričom nárast je približne 0,5 l/100 km.

Kedy prezúvať na letné pneumatiky?

Zimné pneumatiky by sa mali podľa zákona o cestnej premávke používať od 15. novembra do 31. marca, ale iba v prípade súvislej vrstvy snehu, námrazy alebo ak túto situáciu možno predpokladať vzhľadom k poveternostným podmienkam.

Hraničná teplota pre prezutie na letné pneumatiky je 7 °C, pretože nad touto teplotou strácajú zimné pneumatiky svoje kladné vlastnosti. Ak vonkajšia teplota za 24 hodín v priemere prekračuje túto hranicu, môžete vymeniť zimné pneumatiky za letné. Toto obdobie väčšinou vychádza na prvú polovicu apríla. Zbytočne sa ale netreba ponáhľať, pretože pri príliš skorom prezutí môžu vodiča prekvapiť ranné mrazy, prípadne môže prísť aj nečakaný sneh.

Na čo si dať pozor pri prezúvaní zo zimných pneumatík na letné?

Okrem aktuálnej teploty v našej zemepisnej šírke sú pri prezúvaní na letné pneumatiky najdôležitejšie faktory hĺbka dezénu, vek pneumatiky a jej správne nahustenie.

Pri letných pneumatikách nesmie podľa platnej vyhlášky hĺbka klesnúť pod 1,6 mm. Maximálny vek pneumatiky zákon neurčuje, ale odporúča sa nejazdiť na letných pneumatikách starších ako 6 rokov.  Vek sa zistí podľa DOT kódu, ktorý sa nachádza na bočnej strane pneumatiky. Odporúčané hodnoty tlaku v pneumatikách pre prednú a zadnú nápravu sa môžu líšiť. Niektoré značky uvádzajú odporúčané tlaky pre jazdu v bežnej premávke a na diaľnici či pre rôzne stupne zaťaženia vozidla osobami a nákladom. Tlak v pneumatikách by sa mal kontrolovať aspoň raz mesačne a najmä pred dlhou jazdou.

Výmenu pneumatík je vhodné zveriť do rúk odborníkov v autorizovanom servise, pretože kolesá je potrebné správne vyvážiť. Podľa miery opotrebenia sa mení aj ich ťažisko a vyvažovacie olovo je potrebné nanovo osadiť. Už pri samotnom vyvažovaní technik odhalí, či je pneumatika poškodená. Prezúvanie na letné pneumatiky je vhodnou príležitosťou aj na kontrolu geometrie, ktorá by sa mala vykonať minimálne raz ročne, najneskôr však raz za dva roky, čím sa zabezpečí, aby sa pneumatiky zbytočne nedrali. Môže sa stať, že ak sa geometria nespraví a  pneumatiky sa prezujú, vozidlo môže ťahať doľava alebo doprava.

Prečo nezabudnúť na kontrolu geometrie vozidla?

Bezpečná jazda nezávisí len od schopností vodiča, ale aj od technického stavu vozidla, a preto by jeho  pravidelná kontrola mala byť samozrejmosť. 

Nastavenie geometrie ZADARMO

Geometriou sa zabezpečí stabilita automobilu, pretože sa nastaví presný sklon všetkých kolies vozidla, čo umožní vyhnúť sa opotrebovaniu pneumatík, zvýšenej spotrebe a zlepší sa komfort a bezpečnosť jazdy. Geometria by sa mala spraviť minimálne jedenkrát ročne a ideálny čas je na to práve pri prezúvaní zo zimných pneumatík na letné. Automobil počas obdobia zimy odolával nástrahám ako sú jamy a výtlky, v dôsledku čoho sa mohla geometria narušiť.

Tak ako pri prezúvaní pneumatík aj pri geometrii je dôležité, aby ju vykonal odborník. Neodborný prístup môže mať za následok zhoršenie stability vozidla pri brzdení a tiež zhoršenie jazdných vlastností automobilu.

Naše autorizované autoservisy vozidiel značky KIA v Žiline a v Dolnom Kubíne sú zamerané na poskytovanie komplexnej starostlivosti o vozidlo. Disponujú odborníkmi, ktorí absolvujú pravidelné školenia a sú vybavené autoservisnou technikou kvalitnej značky Homola.

Neváhajte a zverte svoje vozidlo pri prezúvaní zimných pneumatík na letné do rúk odborníkov. Vďaka práve prebiehajúcej servisnej akcii vám kontrolu geometrie na vašom automobile vykonáme zadarmo, pričom sledované sú tri hlavné parametre – odklon kolesa, zbiehavosť kolies a záklon rejdového čapu.

Objednajte sa na výmenu pneumatík v našom autoservise ešte dnes, aby ste si čím skôr mohli vychutnávať radosť z bezpečnej jazdy.

Vyberte si jednu z našich pobočiek a kontaktujte servisného technika cez jednoduchý formulár

alebo nás kontaktujte telefonicky či mailom