fbpx

Ako zahrievať motor v zime?

Blog-Zahrievanie-motora

Mnoho ľudí podceňuje starostlivosť o vozidlo a hlavne o motor… Je to akoby sme strácali opatrnosť s pribúdajúcimi novými technológiami vo vozidlách. Veď sa menej kazia, po naštartovaní okamžite vyrazia, a podobne… No toto zdanie je častokrát klamlivé.

Nízke teploty majú dopad na akumulátor, samotný motor, prevodovku a všetky pohyblivé časti. Skrátka, všetky trecie plochy a olejové náplne dostávajú počas zimy zabrať.

Ak dôjde napríklad k opotrebovaniu motora, tak si môžete byť istí, že hlavnou príčinou je samotný olej. V mrazivom počasí, keď je veľmi stuhnutý, nemá dostatočné mazacie schopnosti.

A toto je aj jedným z dôvodov, prečo je potrebné sa rozhodnúť pred kúpou nového alebo jazdeného vozidla, aký typ motoru sa najviac hodí k štýlu a povahe vašich jázd. Benzínový či naftový? Nuž, ak sa presúvate každý deň len nejakých 5 - 10km do práce, odporúčame vám pozrieť sa po benzínovom motore. Naftovému motoru sa ani len nesníva o prevádzkovej teplote na týchto krátkych jazdách. Skrátka, jazda s nezahriatym motorom vozidlu ani trochu neprospieva. A čo je horšie, treba rátať aj s podstatne nižšou životnosťou takéhoto motora.

Denne na parkoviskách vidíme, ako vodiči naštartujú motor, zapnú kúrenie a potom sa venujú čisteniu čelných skiel, ometaniu snehu, a ostatným činnostiam. Niekedy to trvá aj 15 minút. Zbytočne však míňajú drahé palivo. Bez ohľadu na to, ako dlho bude takto motor bežať na voľnobeh, výsledok bude rovnaký! Motor sa nezahreje tak rýchlo a efektívne, ako pri plynulej jazde. A čo prevodový olej a ostatné trecie plochy?

Tak ako na to? Ako pomôcť motoru a dať mu tú správnu starostlivosť?

Je to jednoduché! Pár sekúnd po naštartovaní by ste sa mali vydať na cestu. Motor však v žiadnom prípade nenúťte ísť do vysokých otáčok. Jazda má byť plynulá s čo najnižšími otáčkami. Tým samozrejme nemyslíme, že by ste mali rýchlo zaradiť 5. rýchlostný stupeň, aby vaše vozidlo poskakovalo či hopsalo na ceste. Na každom rýchlostnom stupni udržujte nižšie otáčky motora a hlavne neakcelerujte prudko. Jazda nemá byť dynamická, ale plynulá ba priam ležérna, aby sa motor pohodlne zahrial. Toto pravidlo obzvlášť platí pre majiteľov vozidiel s turbom. Dôležitým faktorom počas zimného obdobia je nepochybne aj kvalita motorového oleja a jeho včasná výmena. Stretli sme sa už s názorom že “Je jedno aký olej, všetky mažú, hlavne že to veľa nestojí!”. Neverte fámam typu “Kto maže, ten aj ide!”. V tomto prípade to fakt neplatí a hlavne sa to nevyplatí!

Prajeme vám veľa šťastných kilometrov a žiadne prekvapenia v mrazoch!

Objednávka na servis ON-LINE

Vypíšte náš jednoduchý formulár