fbpx

BLOG

NARAZILI STE NA VÝTLK?

Aj menšia jana Vám môže spôsobiť problémy.

Blog Geometria

Zimné obdobie je pre každého vodiča obávané až neznesiteľné, pretože môže potrápiť automobil viacerými nepríjemnosťami. Ohrozené je čelné sklo aj lak kvôli odletujúcim kamienkom, avšak ešte horšou nástrahou sú výtlky, ktoré môžu poškodiť disky a nápravu.

Čo môže spôsobiť výtlk, ako treba postupovať pri strete s ním a ako vám vie pomôcť náš autorizovaný servis, sa dočítate v článku.

Slovo výtlk je v našich končinách často spomínaným pojmom, a to predovšetkým v neskorých zimných a prvých jarných mesiacoch.

Poznáme štyri hlavné dôvody, prečo na cestách vznikajú tieto nepríjemné nástrahy:

 • vek vozoviek,
 • ich neudržiavanie/neobnovovanie,
 • mrazivé počasie
 • preťaženosť, keďže cesty v čase ich vzniku neboli stavané na takú záťaž, ako je v súčasnosti.

Samotný výtlk vzniká kombináciou mrazov, soli a následného vymývania kusov asfaltu automobilmi. Výsledkom sú niekoľkocentimetrové jamy, ktoré pri rýchlosti 90 km/h dokážu poškodiť značnú časť vozidla či dokonca spôsobiť dopravnú nehodu.

Čo môže spôsobiť výtlk na ceste s automobilom?

V najlepšom prípade nespôsobí žiadnu škodu, niekedy si to odnesie pneumatika, ale taký poriadny výtlk dokáže na automobile spôsobiť skutočne veľké škody.

 • Poškodenie pneumatík
  je najmenej závažným a najčastejším poškodením automobilu. Pneumatika po stretnutí s jamou praskne, pričom defekt môžete dostať hneď alebo až o niekoľko kilometrov neskôr.
 • Poškodenie diskov
  je tiež veľmi časté, pričom z nich môže dokonca odletieť vyvažovacie zariadenie, čo znamená, že komfortná jazda sa skončila.
 • Poškodenie tlmičov
  si počas jazdy všimnete hneď, pretože budete počuť nepríjemné plechové zvuky. Nárazy kolies na vozovku totiž vôbec nie sú tlmené.
 • Poškodenie geometrie
  znamená zbiehajúce sa kolesá, zanášanie vozidla do jednej strany, rozladené riadenie alebo úplne neovládateľné vozidlo, čo môže spôsobiť veľmi nešťastné situácie. Preto radšej čím skôr navštívte servis.

Dá sa predísť stretu s výtlkom?

Jedinou možnosťou je extrémna opatrnosť. Ak sa však výtlku nedá vyhnúť, tak vozidlo by pred ním malo čo najviac spomaliť. Následný prejazd by už mal byť bez brzdenia. Pri jazde dopredu a následnom brzdení sa zvyšuje tlak na prednú časť vozidla a na prednú nápravu. Nárast tlaku závisí od intenzity spomaľovania. Ak teda nebrzdíte, tlak na prednú nápravu sa nezvyšuje a šanca, že koleso a náprava zostanú bez poškodenia, je vyššia.

Riešením v budúcnosti môže byť mobilná aplikácia "Vyhni sa výtlkom", ktorú vyvíjajú študenti informatiky zo Slovenskej technickej univerzity. Aplikácia funguje tak, že šofér po ceste natrafí na výtlk, ktorý cez aplikáciu vyznačí. Pomocou algoritmov sa vyznačené miesta uložia do databáz máp, ktoré budú mať ostatní vodiči následne k dispozícii. Pri priblížení k rizikovým miestam ich aplikácia varuje a budú mať šancu výtlk obísť.

Čo treba spraviť, ak dôjde ku kolízii?

Ak ste sa nedokázali vyhnúť výtlku a váš automobil je poškodený, treba zaujať postup, ktorý povedie k náhrade škody. Zodpovednosť za škodu treba však preukázať, čo môže byť náročné. Môžu nastať dve situácie:

 • nárok na náhradu škodu nevzniká, ak sa automobil poškodí na ceste, na ktorej je veľa výtlkov alebo ak je výtlk označený,
 • náhradu škody možno požadovať, ak bol výtlk na ceste ojedinelý, čiže nepredvídateľný a neoznačený.
Kontrola geometrie zadarmo

Aké sú možnosti odškodnenia?

Ak máte nárok na náhradu škody, je potrebné dôkladne zdokumentovať poistnú udalosť tzn. nafotiť výtlk aj poškodenie a to detailne aj z diaľky, ak sú svedkovia, tak spísať ich výpoveď, zavolať políciu v prípade zákonom stanovených požiadaviek.

Havarijné poistenie je iba v prípade, že poškodenie je havarijné. Škoda sa ohlási v poisťovni a tá zabezpečí opravu a preplatí vzniknutú škodu.

Pripoistenie rizika výtlkov k PZP, kedy vám poisťovňa preplatí poškodenie diskov, novú pneumatiku či nastavenie novej geometrie.

Náhrada škody od správcu komunikácie či už je to Národná diaľničná spoločnosť, samosprávny kraj, obec alebo príslušná organizácia. Táto možnosť je najproblematickejšia.

Ako vám po strete s výtlkom dokáže pomôcť náš servis?

Ak sa vám aj napriek opatrnosti neporadí výtlku vyhnúť a máte čo i len malé podozrenie, že geometria vášho automobilu nie je v poriadku, mali by ste čím skôr navštíviť servis. Geometria má totiž zásadný vplyv na to, ako sa opotrebujú kolesá a pneumatiky. Ak je nastavená správne, tak opotrebovanie behúňa pneumatík a spotreba paliva je znížená na maximum. Správne nastavená geometria všetkých štyroch kolies automobilu navyše zlepšuje jeho ovládateľnosť, vďaka čomu bude jeho vedenie bezpečnejšie.

Objednávka na servis ONLINE

Vypíšte náš jednoduchý formulár