fbpx

BLOG

ZIMNÉ PNEUMATIKY

Kedy je ten správny čas prezuť pneumatiky?

Blog čas prezuť na zimné

Kedy je vhodné prezuť zimné pneumatiky a kedy vám už hrozí pokuta?
Ani vy v tom nemáte úplne jasno?
Dovoľte nám krátku úvahu a pár faktov, aby sa každý z vás vedel sám rozhodnúť, kedy nastal ten pravý čas!

Zákon hovorí: povinnosť prezuť na zimné pneumatiky v SR trvá od 15. novembra do 31. marca, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Užívanie vozidla je možné len za predpokladu, ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

Všeobecné odporúčanie na prezutie pneumatík z letných na zimné je, keď vonkajšia teplota poklesne pod + 7 °C !

Pri sledovaní teploty je ešte dôležité si uvedomiť, v akej časti dňa prevažne jazdíme. Ak jazdíme skoro ráno a vraciame sa neskoro večer, rozdiel teplôt bude ešte výraznejší, ako keby sme jazdili v strede dňa, kedy môžu byť teploty výrazne odlišné....

Keď zoberieme do úvahy lokality ako Žilina, Dolný Kubín, Námestovo, Ružomberok a Kysuce,  odkiaľ pochádza najviac našich zákazníkov, tak každé z uvedených miest obklopujú hory, v ktorých sa kľukatia cesty, po ktorých denne jazdíme. Kľak, Príslop, Donovaly, Oravská Lesná a ďalšie, kde v zime ťažko odhadnete zjazdnosť.

A teraz si predstavme, že ideme s autom do susedného okresu. Teplota vonku je + 8°C, ale čaká nás prejazd cez horský prechod. Nadmorská výška sa zvyšuje a teplota klesá. Keď sme sa pohli z domu, z oblohy sa spustil dážď. Ako sa dostávame k horskému prechodu, prirodzene stúpame a tu čaká prekvapenie! Vozovka je pokrytá vrstvou snehu a stále sa to zhoršuje, až sa ocitneme pred vrcholom, a to sme už na vozovke, kde je súvislá vrstva snehu. A máme problém! Nehovoriac o tom, a nikomu to neprajeme, že spôsobíte dopravnú nehodu. Poisťovňa vám oprávnene môže odmietnuť plnenie z dôvodu nesprávneho použitia pneumatík. Ak tam bude polícia vykonávať dopravnú kontrolu, iste sa nevyhneme „mastnej“ pokute, ktorá môže byť až 60 €, alebo odobratiu technického preukazu.

Kia Stinger - extrémne testovanie

Na záver si to teda ešte zhrnieme. Prezutie zimných pneumatík je veľmi dôležité z hľadiska bezpečnosti, úspory peňazí za pokuty, vlastného komfortu v nepredvídateľných podmienkach. Málokto sa asi na 100 %  spoľahne na cestárov, že všetky cesty budú  upravené, zjazdné, bez snehu, ľadu a námrazy.

Je na zvážení každého z nás, ako sa rozhodneme, ale nezabúdajme na svoju bezpečnosť, bezpečnosť svojich detí a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Prajeme vám veľa šťastných kilometrov bez nehody a kopu skvelých zážitkov počas jazdy v zasneženej krajine.

Objednávka na servis ON-LINE

Vypíšte náš jednoduchý formulár