fbpx

BLOG

TRÁPIA VÁS PACHY V AUTE?

Nepáči predstava dobrovoľne vdychovať baktérie, plesne či vírusy? 

Blog trápia vás pachy

Koľko času trávite vo vozidle? Viete čo všetko vozíte so sebou v aute?
Nie všetci pasažieri sú vítaní, hlavne pokiaľ  ide o neviditeľných spoločníkov, ako sú: baktérie, plesne a vírusy.

Viete ako sa ich účinne zbaviť?

 • DEZINFIKUJTE VOZIDLO ÚČINNE
Vo vozidle trávime čoraz viac času. Alergie sú, žiaľ, čoraz častejším rozšíreným javom medzi dospelými, ale i malými deťmi. Ani si to neuvedomujeme, ale spolu s nami vo vozidle ustavične cestujú neviditeľní spoločníci, ako sú: baktérie, plesne a vírusy.
A toto je hlavný dôvod prečo by sme mali interiéru vozidla venovať zvýšenú pozornosť a aspoň 2x do roka dezinfikovať ozónom celý interiér auta!
 
 • Baktérie sú jednobunkové organizmy s jednoduchou štruktúrou. Ozón narušuje metabolizmus buniek tak, že dochádza k prasknutiu bunkovej membrány a tým k zničeniu baktérie. Tým, že bunku ozón zničí dochádza i k odstráneniu zápachu, ktorý niektoré baktérie spôsobujú.
 • Plesne majú veľmi negatívny vplyv na zdravie človeka. Sú príčinou vzniku celého radu alergických a mykotických ochorení. Ozón spoľahlivo zničí spóry plesní a tým zamedzuje ich ďalšiemu šíreniu. Alergie a plesne sú časté hlavne u malých detí. U detí sa dosť často vyskytuje alergia na plesne. Do ovzdušia vylučujú organické látky, ktoré môžeme vnímať ako tzv. plesňový zápach. Tieto látky môžu poškodzovať sliznice dýchacích ciest, dráždiť oči, nos a krk, tiež môžu spôsobovať bolesti hlavy a podráždenie pokožky.
 • Vírusy sú na rozdiel od baktérií nebunečné parazitické organizmy. Našťastie ozón si aj v tomto prípade bez použitia akejkoľvek chémie poradí spoľahlivo i s nimi.

Ako a kde vznikajú?

Vo vozidlách vybavených klimatizáciou je problém s vytváraním nadmernej produkcie vlhkosti na výparníku, kadiaľ prechádza všetok vzduch do interiéru. Výparník je chránený peľovým filtrom, ale ten slúži len za zachytávanie mechanických nečistôt. Na výparníku vzniká ideálny priestor pre vznik rôznych plesní a baktérií. Tieto sú následne pomocou ventilátora a prirodzenému prúdeniu vzduchu vháňané do celého interiéru vozidla. K tomu pridajme vlhkosť na koberčekoch prinesenú na obuvi (sneh, voda v daždi) a máte ideálne prostredie pre vznik plesní. Veľa vodičov či detí vozí aj svojich domácich miláčikov (psy, mačky...). Majitelia tento problém začínajú riešiť až keď sa interiérom vozidla šíri nepríjemný zápach alebo sa vyskytnú zdravotné problémy po spustení klimatizácie. Dôležitá je prevencia! Ak vo vozidle vozíte deti, alergikov, astmatikov, alebo ste citlivejší na čistý vzduch a trávite vo vozidle viac času, je pre vás dezinfekcia ozónom nevyhnutná.

Ak vo vozidle vozíte deti, alergikov, astmatikov, alebo ste citlivejší na čistý vzduch a trávite vo vozidle viac času, je pre vás dezinfekcia ozónom nevyhnutná.

Čo je OZÓN?

Ozón je bezfarebný vo vyššej koncentrácii modrastý plyn. Je tvorený troma atómami kyslíku ( O₃ ). Vzhľadom k veľkej energii je molekula ozónu veľmi nestabilná a po krátkej dobe sa samovoľne rozpadá na kyslík ( O₂ ). Pri teplote 20 ̊C a tlaku 101,3 kPa je polčas rozpadu 45 min. Pri teplote 30 °C a rovnakom tlaku nastáva polčas rozpadu 20 min. Ozón má typickú sviežu vôňu aj pri nízkej koncentrácii. V bežnom živote vôňu ozónu môžeme cítiť po búrke, kde vzniká počas atmosférických výbojov (bleskov) alebo blízko kopírovacích strojov.
Je to plyn, ktorý je súčasťou ochrannej vrstvy obalu zeme. Je mnohokrát účinnejší ako chlór. Jeho najdôležitejšou výhodou je jeho neškodnosť. Neexistuje žiaden vírus, baktéria, pleseň či huba, ktorá by mu odolala.

Je bezpečný?

Ozón sa skladá z troch molekúl kyslíka a rozpadá sa na čistý kyslík. Odpoveď na otázku či je bezpečný? Áno je! Zatiaľ nie je nič účinnejšie, a preto sa často využíva na sterilizáciu v zdravotníctve. Vo vozidle vám preto nezostáva žiadna chémia ani zápach prekrytý vôňou, ktorú by ste museli následne vdychovať.

Čo všetko ozón vo vozidle vydezinfikuje?

 • Komplet systém vetrania a klimatizácie
 • Celý interiér vozidla (osobné, dodávkové, karavan)

Odstraňovanie zápachu a dezinfekcia:

 • odstránenie zápachu a dezinfekcia
 • odstránenie zápachu po domácich zvieratách
 • odstránenie zápachu po požiari alebo zatopení
 • odstránenie zápachu po cigaretovom dyme
 • odstránenie zápachu z potu
 • odstránenie zápachu z náterov a chemických prípravkov

Ozón na rozdiel od rôznych chemických prípravkov a vôní odstraňuje zápach. Neprekrýva ho!

Likvidácia patogénnych mikroorganizmov:

 • zničenie vírusov, baktérií, plesní a húb
 • likvidácia hmyzu, roztočov a parazitov (blchy, vši...)
 • efektívna likvidácia alergénov

Ako celá dezinfekcia funguje?

Dezinfekcia ozónom je pomerne jednoduchá a nevyžaduje žiadny zásah do interiéru. Po pristavení vozidla do servisu umiestnime do vozidla zariadenie, ktoré vyrába ozón O₃. Vozidlo naštartujeme a necháme spustený motor, zapneme vnútornú ventiláciu, zatvoríme okná a dvere a začína proces čistenia a dezinfekcie. Pred samotnou dezinfekciou je potrebné vymeniť peľový filter. Po tomto procese je auto čisté a pripravené na ďalšie používanie. Nie je potrebné žiadne sušenie interiéru. Výsledkom je vydezinfikovaný celý priestor aj vrátane miest, do ktorých sa normálne technicky nedá dostať (sedačky, záhyby, panely a pod.).


Objednať sa môžete ešte dnes aj ON-LINE formulárom

Vyberte si jednu z našich pobočiek a kontaktujte servisného technika cez jednoduchý formulár

alebo nás kontaktujte telefonicky či mailom