fbpx
10 tipov ako jazdiť úsporne

Kedy je vhodné prezuť zimné pneumatiky a kedy vám už hrozí pokuta sme už rozoberali v minulom článku. 

Teraz sa pozrieme na ďalšie dôležité fakty, ktoré by ste mali vedieť o zimných pneumatikách.

Viete v akom stave sú tie vaše?

Ďalším rozhodujúcim faktorom v zimnej prevádzke vozidla a jazde na snehu je hrúbka dezénu zimných pneumatík minimálne 3 mm. Výrobcovia udávajú, že vek pneumatík by nemal prekročiť dĺžku štyroch rokov. Dátum výroby pneumatík je uvedený z bočnej strany pneumatiky s testom DOT (je to štvorciferné číslo). Napr. označenie 1916 znamená: prvé dvojčíslie - týždeň v roku, a druhé dvojčíslie - rok, v ktorom boli vyrobené. Zimná pneumatika disponuje inými prevádzkovými vlastnosťami ako letná. Vyplýva to zo zloženia jej zmesi a konštrukcie dezénu. Zmes obsahuje silicu a ostatné zmäkčovadlá, ktoré zvyšujú priľnavosť a zamedzujú stvrdnutiu pneumatiky v chladnom počasí. Zimné pneumatiky majú na povrchu veľa lamiel, ktoré zabezpečujú trakciu na vozovke a dobrý brzdný účinok na klzkom povrchu.

V zahraničí je otázka používania zimných pneumatík ešte dramatickejšia, a to jednak z dôvodu vyšších pokút, ako i plnenia poistných povinností poisťovní pri vzniknutej škode. Napríklad v Rakúsku považujú zimné pneumatiky pod hrúbkou dezénu 4 mm za letné.

Pri sledovaní teploty je ešte dôležité si uvedomiť, v akej časti dňa prevažne jazdíme. Ak jazdíme skoro ráno a vraciame sa neskoro večer, rozdiel teplôt bude ešte výraznejší, ako keby sme jazdili v strede dňa, kedy môžu byť teploty výrazne odlišné....

Keď zoberieme do úvahy lokality ako Žilina, Dolný Kubín, Námestovo, Ružomberok a Kysuce,  odkiaľ pochádza najviac našich zákazníkov, tak každé z uvedených miest obklopujú hory, v ktorých sa kľukatia cesty, po ktorých denne jazdíme. Kľak, Príslop, Donovaly, Oravská Lesná a ďalšie, kde v zime ťažko odhadnete zjazdnosť.

A teraz si predstavme, že ideme s autom do susedného okresu. Teplota vonku je + 8°C, ale čaká nás prejazd cez horský prechod. Nadmorská výška sa zvyšuje a teplota klesá. Keď sme sa pohli z domu, z oblohy sa spustil dážď. Ako sa dostávame k horskému prechodu, prirodzene stúpame a tu čaká prekvapenie! Vozovka je pokrytá vrstvou snehu a stále sa to zhoršuje, až sa ocitneme pred vrcholom, a to sme už na vozovke, kde je súvislá vrstva snehu. A máme problém! Nehovoriac o tom, a nikomu to neprajeme, že spôsobíte dopravnú nehodu. Poisťovňa vám oprávnene môže odmietnuť plnenie z dôvodu nesprávneho použitia pneumatík. Ak tam bude polícia vykonávať dopravnú kontrolu, iste sa nevyhneme „mastnej“ pokute, ktorá môže byť až 60 €, alebo odobratiu technického preukazu.

Na záver si to teda ešte zhrnieme. Prezutie zimných pneumatík je veľmi dôležité z hľadiska bezpečnosti, úspory peňazí za pokuty, vlastného komfortu v nepredvídateľných podmienkach. Málokto sa asi na 100 %  spoľahne na cestárov, že všetky cesty budú  upravené, zjazdné, bez snehu, ľadu a námrazy.

Je na zvážení každého z nás, ako sa rozhodneme, ale nezabúdajme na svoju bezpečnosť, bezpečnosť svojich detí a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Prajeme vám veľa šťastných kilometrov bez nehody a kopu skvelých zážitkov počas jazdy v zasneženej krajine.